Szkolenie kierowników RPK w Żarach

Wycieczka przedzlotowa po Parku Mużakowskim , Geopoarku “Łuk Mużakowa”, wpisanych na listę UNESCO i okolicach była dopiero wstępem do dalszej części ciekawostek regionu.

W czasie spaceru po mieście uczestnicy zapoznali się z historią i architekturą Żar- w tym mury obronne , deptak z kamieniczkami XIX i XX wiecznymi, ratusz, aleja gwiazd sportu, kościół NSPJ i zrujnowany pałac Promnitzów. Zwiedzili wystawę muzeum pogranicza śląsko-łużyckiego oraz wyjątkowe muzeum pamiątek napoleońskich p. Franciszka Łuckiewicza.

Kolejny dzień to zwiedzanie Brodów z przewodnikiem-leśnikiem i historia zamku Heinricha Bruhla w Brodach oraz ciekawe otoczenie przyrodnicze w parku dworskim w stylu francuskim i angielskim. Leśne ścieżki doprowadziły nas do ośrodka edukacji leśnej i spotkania z nietypowymi olbrzymimi okazami szyszek. Podziwialiśmy krajobraz z 41 m wieży zbudowanej na kształt latarni morskiej. W drodze powrotnej – zwiedzanie Lubska z najmniejszym znanym krzyżem pokutnym przy ścianie kościoła.

W Żaganiu po krótkim pobycie przy poewangelickim kościele Łaski i pałacu książęcym Lobkowiców mieliśmy okazję zwiedzić z przewodnikiem korytarze i sale muzealne pięknego kościoła Wniebowzięcia NMP oraz przepiękną bibliotekę poaugustiańską z liczącymi wiele lat inkunabułami i wyjątkowymi globusami. Położony w pobliżu Żagania obóz jeniecki Stalag VIIIc, znany z filmu “Wielka ucieczka” jest chętnie odwiedzanym miejscem przez osoby interesujące się okresem II wojny światowej.

Organizatorzy tegorocznego szkolenia zaskoczyli nas ilością i róźnorodnością ciekawostek geograficznych i historycznych tego obszaru.